BIEDRĪBA
Kas ir LGĪB?
Biedrības biedri
Selekcionāri
Kolekcionāri
Biedrības pasākumi
 
GLADIOLAS

Gladiolas Latvijā
Foto albumi
Izstādes
Praktiski padomi
 
ĪRISI

Īrisi Latvijā
Foto albumi
Izstādes
Praktiski padomi
 
WWW

Līdzīgas lapas

Latvijā plašāk izplatītie īrisi un to klasifikācija

Īrisi Latvijā pazīstami jau sen. Vēl šodien sastopamas senas īrisu šķirnītes, kuras no muižu parkiem latviešu zemnieku puķu dārziņos ieceļojušas 19. gadsimtā. Spriežot pēc sastopamā sortimenta, arī 20. gadsimta trīsdesmitajos gados Latvijā introducētas vācu un franču selekcionāru šķirnes. Tās savā nodabā auga dažādos apstādījumos un šķita, ka rožu, tulpju, narcišu, gladiolu un dāliju popularitāte un pārvēršanās komerckultūrās īrisus neskars.

Situācija krasi mainījās astoņdesmito gadu vidū, kad Rīgā tika sarīkotas pirmās lielās īrisu ziedu izstādes un plašāka publika pirmo reizi ieraudzīja tā laika jaunākās amerikāņu selekcijas augsto bārdaino īrisu šķirnes.

Sākās īrisu bums.

Izrādījās, ka mums, eksistējot aiz "dzelzs priekškara", nebija ne jausmas, cik tālu progresējusi īrisu selekcija pasaulē.

Īrisu kultūras entuziastu skaits strauji auga, ne vienā vien dārzā sāka veidoties modernas īrisu kolekcijas.

Augstie bārdainie īrisi bija pirmā ziedu kultūra, kurai Latvijā tika sarīkota stādu izsole. Cenas vairāksolīšanā sakāpa pat krietni virs 100 rubļiem par vienu stādu!

Kad Latvija atguva neatkarību, kolekcionāriem radās iespēja brīvi pasūtīt īrisu stādus no pasaules labākajām firmām. Kolekcijas papildinājās ar izcilas kvalitātes šķirnēm.

Mūsu selekcionāri iemēģināja roku jaunu īrisu šķirņu veidošanā. Vispirms A.Vēriņš un A.Šiliņš, viņiem pievienojās L.Zaķis, V.Grūbe un A.Muhlinkins.

Deviņdesmito gadu otrajā pusē ar SIA "Kurzemes sēklas" atbalstu Latvijā pirmo reizi tika ievests plašs zemo bārdaino īrisu šķirņu klāsts, kuru vēl papildināja dažu entuziastu individuālie pasūtījumi no ASV. Šobrīd Latvijā, spriežot pēc pieejamās informācijas, ir viena no Eiropā labākajām zemo īrisu kolekcijām.

 

Bārdaino īrisu klasifikācija pēc auguma.

Zemie bārdainie īrisi:
Miniature Dwarf Bearded (MDB) līdz 20 cm,
Standart Dwarf Bearded (SDB) no 20 līdz 40 cm.

Vidējie bārdainie īrisi:
Intermediate Bearded (IB) no 40 līdz 70 cm.

Augstie bārdainie īrisi:
Tall Bearded Iris (TB) virs 70 cm.

 

 

AUGSTIE BĀRDAINIE ĪRISI

 

Populārākā īrisu grupa. Pasaulē un Latvijā aizņem īrisu stādījumu un kolekciju lielāko daļu. Liels augums, pasakaini skaisti ziedi, bagātīgi ziedoši ceri padara šos īrisus par dārza karaļiem pirmajā vasaras mēnesī. Diemžēl daudzas moderno īrisu šķirnes izveidotas pasaules siltākajos reģionos un Latvijas apstākļos ne vienmēr spēj parādīt savu īsto krāšņumu. Sevišķi nelabvēlīgu iespaidu uz īrisu ziedēšanu var atstāt mūsu mainīgās ziemas ar atkušņiem un kailsaliem.

 

Lai cīnītos ar šīm problēmām, esam aktīvi pievērsušies TB īrisu selekcijai. Mērķis - izaudzēt pasaules klases šķirnes, kuras būtu piemērotas Latvijas klimatam, ziemcietīgas, bagātīgi ziedošas pat pēc nelabvēlīgām ziemām, kad silto zemju bērniem izsalst ziedpumpuri.

Ar katru gadu vairāk īrisu ziedu izstādēs sastopam vietējo šķirņu ziedus, kuri neatpaliek no slavenu ārzemju firmu radītajiem.

 

Ražīgākie Latvijas īrisu selekcionāri: I.Vinķele, L.Zaķis, A.Muhlinkins.

Jaunākie biedrības īrisu reģistŗa dati liecina, ka mūsu selekcionāru veikums jau tuvojas 350 Latvijā radīto bārdaino īrisu šķirņu. ( 347 šķirnes, to skaitā: TB - 228, IB - 24, SDB - 95)

 

Lielais pieejamo šķirņu skaits var radīt grūtības iegādājamo stādu izvēlē. Noderēs raksts par jaunākajām tendencēm īrisu selekcijā.

 

ZEMIE BĀRDAINIE ĪRISI

 

Kādas īpašības nosaka zemo bārdaino īrisu popularitāti un kādēļ tie pelna plašu ieviešanu mūsu dārzos?

Zemie bārdainie īrisi:

 • lieliski piemēroti mūsu klimatam (cēlušies no Eiropā augošām sugām),

 • ļoti labi aug un vairojas,

 • zied agri, ir paši pirmie īrisi dārzā (parasti uzzied maija vidū, ir sākuši ziedēt jau 30. aprīlī),

 • ir izcili dekoratīvi, ziedos unikālas krāsu kombinācijas, kādu nav augstajiem īrisiem,

 • ļoti bagātīgi zied- vienā divgadīgā cerā līdz 30 vienlaikus atvērtu ziedu,

 • ilgstošs ziedēšanas periods – dažu gadu no 30. aprīļa līdz jūnija sākumam,

 • visplašākais pielietojums, grūti iedomāties citu ziedu kultūru, kuru varētu izmantot tik daudzveidīgi.

Zemo bārdaino īrisu izmantošana:

1. Apstādījumos:

 • rindās gar celiņiem,

 •  ziemciešu dobju priekšplānā,

 •  grupās,

 •  akmens dārzos,

 • pārvietojamos konteineros,

 •  puķu kastēs uz lodžijām,

 •  podiņos (zemākās šķirnes).

2. Ziedu griešanai. Augstāko šķirņu ziedi ļoti labi izmantojami krāšņu pušķu veidošanai, vāzēs ziedi labi plaukst, salīdzinot ar augstajiem īrisiem, daudz vieglāk transportējami.

3. Floristikā. Plašas un vēl neapgūtas iespējas!

 

Audzēšanas īpatnības:

Zemie bārdainie īrisi lieliski augs un ziedēs, ja tos audzēs saulainā vietā, irdenā un ūdenscaurlaidīgā augsnē ar neitrālu vai pat vāji sārmainu reakciju, neļaus stādījumam pārāk sabiezināties.

Intensīvās vairošanās dēļ, pārāk tuvu viens otram iestādīti zemie īrisiņi jau otrajā audzēšanas gadā var sākt nomākt cits citu.