BIEDRĪBA
Kas ir LGĪB?
Biedrības biedri
Selekcionāri
Kolekcionāri
Biedrības pasākumi
 
GLADIOLAS

Gladiolas Latvijā
Foto albumi
Izstādes
Praktiski padomi
 
ĪRISI

Īrisi Latvijā
Foto albumi
Izstādes
Praktiski padomi
 
WWW

Līdzīgas lapas

Īsi par gladiolu kultūras vēsturi un attīstību Latvijā

1. Pirmās ziņas par gladiolu šķirnēm Latvijā atrodamas Latvijas brīvvalsts laika Rīgas firmu C.F.Šohs un sabiedrības A.Rudzīts un T.Fogels katalogos. Tajā laikā- divdesmitā gadsimta 30-tajos gados dominē vācu (selekcionārs K.Fitzers) un holandiešu (K&M firma) gladiolu šķirnes. Latvijā jau sastopama tā laika pasaules izcilākā šķirne E.Palmera 'Picardy'.

2. Par selekcijas pirmsākumu Latvijā var uzskatīt 1936.gadu, kad Ogres rajona Ciemupē K.Jansons sāka izplatīt savu pirmo šķirni 'Ciemupes Rozā'.

3. Gladiolu kultūras uzplaukums Latvijā sākās pēc II Pasaules kara. Tajā laikā daudzas gladiolu šķirnes auga jēkabpilieša Viktora Orehova dārzā. Tās bija pirmskara Holandes cilmes gladiolas, ar kurām aizsākās (1947.gadā) arī Aldoņa Vēriņa gladiolu kolekcija. Mūsdienu izpratnē visai necilas šķirnītes ar gludām ziedlapām, tām vienlaikus atvērti bija tikai 5-6 ziedi. Viktors Orehovs aktīvi ar selekciju nodarbojās piecdesmitajos gados, viņam ir izcili nopelni ne tikai gladiolu selekcijā, bet arī gladiolu kultūras popularizēšanā visā bijušās PSRS teritorijā. Viņa devums- ap 200 šķirņu ('Sniega Māte', 'Teiku Valsts', 'Līgo Vakars' un citas). Otrs meistars- Jānis Kuiva, kura izcili audzelīgās šķirnes 'Māra', 'Ilze' un citas bija sastopamas mūsu dārzos vēl septiņdesmitajos gados. Piecdesmito gadu sākums uzskatāms par A.Vēriņa kā selekcionāra gaitu sākumu - tapa vairākas šķirnes, tai skaitā lašsārtā 'Vita'.
Turpmākos gados savu ieguldījumu gladiolu selekcijā atstājuši M.Tirziņa, E.Sloka, A.Bergmanis, A.Abiks, A.Martinskis, V.Zaļums un citi. Tad pirmos soļus selekcijā spēra arī Jānis Dipāns, kurš arī šodien ir mūsu aktīvo selekcionāru rindās. No viņa jaunākajām šķirnēm pašlaik pazīstamākās - 'Sarkanā Burve', 'Sandra', 'Liesmiņa', 'Senjorita', 'Nakts Tango' un citas.

4. Sešdesmito gadu pirmajā pusē Latvijā sāk ienākt amerikāņu šķirnes, kuras ar savām īpašībām- garām ziedvārpām, kruzuļotiem, vienlaikus atvērtiem 8-9 ziediem, dod impulsu kvalitatīvam lēcienam vietējā selekcijā. To izplatīšanā Latvijā ievērojama loma ir A.Vēriņam, kurš laikā no 1965.-1995.gadam, par spīti "dzelzs priekškaram" Latvijā introducējis ap 2,5 tūkst. gladiolu šķirņu no ASV firmām, ar to vien, ja neskaita viņa paša radītos šķirņu simtus un ieguldījumu gladiolu propagandā, nopelnot izcilu vietu Latvijas gladiolu kultūras attīstības vēsturē.

5. Īpašs gladiolu audzēšanas uzplaukums Latvijā vērojams septiņdesmitajos gados, kad rajonos attīstījās Dārzkopības un biškopības biedrības nodaļas, intensīvi notika gladiolu pavairošana, strauji auga bumbuļsīpolu noieta tirgus bijušajā Padomju Savienībā. Latviešu selekcionāru veikums sekmīgi tika parādīts ne tikai Latvijā, bet arī Maskavā, Ļeņingradā, Kijevā, Viļņā,  pieauga gladiolu stādījumu platības, mūsu dārzos veidojās ievērojamas pasaules jaunāko šķirņu kolekcijas.

6. Šajā laikā A.Vēriņš radījis savas slavenās šķirnes 'Mātes Sirds' un 'Dave's Memory'. Arī selekcionārs Hermanis Šmits ar gladiolu audzēšanu sācis nodarboties šajā pašā laikā, selekcijas darbu uzsācis 1979.gadā, astoņdesmito gadu beigās un deviņdesmito sākumā pasaulē laižot pirmās izcilās šķirnes 'Anitra', 'Baltica', 'Melnais Samts'.

7. Septiņdesmito gadu otrajā pusē (1978.gadā) ar gladiolu audzēšanu sācis nodarboties arī Laimonis Zaķis, un jau 1982. gadā tika iemēģināta roka selekcijā ('Cerība', 'Pepija'). Nu jau dienas gaismu ieraudzījušas vairāk kā simts gladiolu šķirņu- 'Zelta Mežģīnes', 'Ausma', 'Slepenā aģente', Vienīgā', 'Brīnumdare' u.c.
No septiņdesmito gadu vidus ar gladiolām nodarbojas Visvaldis Vinķelis. Pazīstamas viņa šķirnes 'Trīs Musketieri', 'Sarkanais Faraons', 'Ķiršu Liķieris', 'Saules Karaliene', 'Skaistā Lēdija'.
Astoņdesmito gadu beigās un deviņdesmito sākumā gladiolu selekcijā sevi daudzsološi pieteica Viesturs Grūbe-  'Queen Monta',  'Tornado',  'Everest', bet tad pārbēga pie citām kultūrām- īrisiem, narcisēm, dienziedēm.

8. Astoņdesmitajos gados Latvijas gladiolu mīļotāju dārzos tiek audzētas pasaules labākās gladiolu šķirnes no Amerikas, Austrālijas, Krievijas, Čehijas, Slovākijas, Lietuvas, nodrošinot unikālu genofondu vietējās selekcijas attīstībai.

9. Deviņdesmitajos gados latviešu selekcionāru A.Vēriņa, H.Šmita, V.Grūbes, L.Zaķa šķirnes atrodamas Starptautiskajā reģistrā "A Selected List of Gladiolus Cultivars" un Amerikas, Anglijas, Austrālijas, Jaunzēlandes gladiolu firmu katalogos. Šajā laikā (1998.g.) dienas gaismu ierauga pirmā selekcionāra Aleksandra Muhlinkina šķirne 'Lolita', kas nu jau vairākus gadus ir daudzu izstāžu čempione. Vēlāk tai pievienojušās  'Ernests', 'Aijiņa', 'Umburs'.
Ar gladiolu selekciju nodarbojas arī V.Protizāns - 'Rudens Vārti', 'Brūklenīte', 'Zaiga', J.Dukaļskis- 'Dzintara Balss', 'Pārsteigums'. Jācer, ka drīz šo entuziastu pulku papildinās jauni vārdi un Latvijas dārzus- jaunas, lieliskas gladiolu šķirnes.

10. Jaunajā gadu tūkstotī selekcijas darbs uzņēmis jaunus apgriezienus. Gladiolu selekcijā aktīvi darbojas V.Vinķelis, J.Bāze, L.Zaķis, J.Dipāns, pirmos soļus sper D.Puriņa.

11. Nesen izveidotajā Latvijas Gladiolu un īrisu biedrības gladiolu reģistrā jau iekļautas 11 selekcionāru 850 vietējās selekcijas šķirnes. Reģistrētas gladiolu šķirnes, kuras biedrības darbības laikā bija audzēšanas apritē.

Autori un šķirņu skaits: V.Vinķelis - 293, L.Zaķis - 191, A.Vēriņš - 166, J.Bāze - 68, J.Dipāns - 42, V.Grūbe - 37, A.Muhlinkins - 16, H.Šmits - 16, V.Protizāns - 14, V.Volkovs - 5, J.Dukaļskis - 2. (2018.g. dati)

Pielikums:

Gladiolu šķirņu īsā apraksta skaidrojums:

447 'RENESANSE' Zaķis 99 M
447- zieda lieluma (4) un krāsas (47) šifrs.
'RENESANSE' - šķirnes nosaukums.
Zaķis - autora (selekcionāra) uzvārds.
99- introdukcijas gads (gads, kad šķirne pirmo reizi laista pārdošanā).
M- uzziedēšanas laika apzīmējums.

Ziedu lielumi:
100 - miniatūrziedu, zieda diametrs līdz 6 cm;
200 - sīkziedu, zieda diametrs no 6 līdz 9 cm;
300 - vidēju ziedu, zieda diametrs no 9 līdz 12 cm;
400 - lielziedu, zieda diametrs no 12 līdz 14 cm;
500 - milzu ziedu, zieda diametrs pārsniedz 14 cm.

Zieda krāsas apzīmējumi:
Balta 00 - - - -
Zaļa - 02 04 06 -
Dzeltena 10 12 14 16 -
Oranža 20 22 24 26 -
Laškrāsa 30 32 34 36 -
Sārta 40 42 44 46 -
Sarkana - 52 54 56 58 (melni sarkans)
Rozā 60 62 64 66 68 (melna aveņkrāsa)
Ceriņkrāsa 70 72 74 76 78 (purpurkrāsa)
Zilivioleta 80 82 84 86 -
Kastaņkrāsa 90 - - - -
Dūmakaina - 92 94 96 -
Brūna - - - - 98

Katra krāsu grupa iedalīta 4 niansēs: no bālākā krāsu toņa, ko apzīmē ar 0, līdz tumšākajam, ko apzīmē ar 6. Starp tiem ir krāsas gaišais tonis- 2 un vidējais (pamatkrāsa)- 4. Dažām krāsām vēl ir supertumšais tonis, ko apzīmē ar 8. Tādas ir četras: melni sarkanā- 58, melni rozā- 68, purpurkrāsa- 78 un brūnā krāsa- 98. Ja trešais cipars ir nepāra (1, 3, 5, 7, 9), tas norāda, ka ziedam ir izteikts citas krāsas plankums vai apmale.

Uzziedēšanas laiku apzīmē ar sekojošām burtu kombinācijām:
VE- ļoti agrīna šķirne, E- agrīna, EM- vidēji agrīna, M- vidēja, LM- vidēji vēlīna,
L- vēlīna, VL- ļoti vēlīna.